Mermer masa leke alır mı ? Mermer masa almak isteyen birçok kullanıcının aklındaki temel sorulardan birisidir. Mermer masa günümüzde oldukça popüler bir masa türü haline gelmiş olup, stiliyle birçok kullanıcının ilgisini çekmektedir. Birçok eşyada olduğu gibi mermer masada da temel sorunlardan birisi temizliktir. Özellikle kadın kullanıcıların alanına giren temizlik faktörü, kafalarda elbette soru işareti bırakmaktadır. Sizlere bu yazımızda mermer masanın temizliği hakkında tüm detaylı bilgileri sunacağız.

Mermer masa leke almaktadır. Mermer masalarda kullanılan taş türleri her ne kadar değişken olsa da neredeyse tamamı leke almaktadır. Granit ve kuvarsit yapıda olan mermer taşları daha sert bir yapıya sahip olduğu için daha az leke almaktadır. Mermer masa üreticileri bu duruma bir çare bulmak için son dönemlerde geliştirmiş oldukları koruyucu kaplama filmler mevcut. Fakat bu kaplama filmler, mermer masanın doğal ve şık görüntüsünü bozduğu için kullanıcılara önermemekteyiz. Sadece görüntüyü değil, doku olarak da doğallığı bozmaktadır.

Mermer Masa Nasıl Temizlenir?

Mermer masa nasıl temizlenir? Mermer yapısı gereği dekoratif bir taştır. Hem tezgahlarda, hem de masalarda tabaka olarak kullanılmaktadır. Doğal bir taş olduğu için çabuk leke alabilir. Kir, sürtünme izleri ve lekelerden kolayca etkilenmektedir. Fakat birkaç basit adımı takip ederek, temizliğini yapmak mümkündür.

Mermer masaları temizleyip, kurumaya bırakmadan önce lekelenmesini önlemek amacıyla mutlaka temiz bir mikro fiber bez yardımıyla iyice kurulayın. Düzenli olarak temizlemek, büyük kolaylık sağlayacaktır. Mermer temizliği için piyasada bulunan temizlik ürünleri mevcut. Bu konuda seçici olun ve kaliteli markalar tercih edin. Mermer masaların temizliğinde etkili olan temizlik malzemeleri ise karbonat ve tebeşirdir. Temizlik için ilk defa deneyeceğiniz temizlik ürünlerini mutlaka küçük bir alanda test edip deneyin.

Karbonat İle Mermer Masa Temizliği

 • Bir su bardağına karbonatı dökün ve suya ekleyin.
 • Yaptığınız karışıma temiz bir bez batırın.
 • Mermer yüzeyini fazla bastırmadan silmeye çalışın. Lekeli bölgeler içinse biraz daha fazla bastırarak işlem uygulayın.
 • Silme işlemini tamamladıktan sonra 1-2 saat kadar kurumaya bırakın.
 • Mermer masa zemini kuruduktan sonra temiz su yardımıyla durulayın ve yumuşak bir bezle kurulama işlemini tamamlayın. Kullanacağınız bez temiz ve mümkünse pamuk içerikli olsun.

Tebeşir İle Mermer Masa Temizliği

 • Tebeşir yardımıyla mermer masanızı temizleyebilirsiniz. Bu yöntem kulağa her ne kadar garip gelse de işe yarayacaktır. 3-4 adet tebeşiri iyice kırın.
 • Havan yardımıyla tebeşirler toz haline gelene kadar dövün.
 • Toz halindeki tebeşirleri, pamuklu bir bezi hafif ıslattıktan sonra batırın ve mermer masanızı silin.

Mermerdeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Mermerdeki sarı lekeler nasıl çıkar? İçin birçok yöntem mevcuttur. Sorununuzu çözecek en iyi çözümleri sizler için derledik.

 • Limon ve Tuz: Mermer yüzeyindeki sarı lekeli bölgelerin üzerine tuz dökün. Ardından limonu da ekleyin ve ovalayın. Kısa süre içerisinde lekelerin çıkmaya başladığını fark edeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktaysa, limonu mermerin üzerinde uzun süre tutmamanızdır. Limonun içeriğindeki asit, tezgaha zarar verebilir.
 • Meyve Suyu: Sarı lekelerden kurtulmanın diğer yollarından birisi de meyve suyu kullanmaktadır. Kulağa ne kadar farklı gelse de, meyve suyunun içerisinde bulunan kimyasal maddeler leke çıkarmada bir hayli etkilidir. Meyve suyunu tezgahın üzerine döküp, ardından ovalamanız yeterli olacaktır.
 • Sirke ve Limon: Etkili bir diğer yöntem ise sirke ve limon kullanmaktır. Sarı lekelerin üzerine biraz sirke ardından da birkaç damla limon sıkın. Temiz bir bez ya da sünger ile lekeleri ovarak, silmeye başlayın. Lekeler ovaladıkça çıkmaya başlayacaktır. Ayrıca bu karışım hiçbir kimyasal madde içermediği için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Mermerdeki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Mermerdeki kireç lekesi nasıl çıkar? Mermer leke göstermeye çok müsait bir taştır. Özellikle mermer masanız veya mermer tezgahınız siyahsa. Kireç lekesini çıkarmanın en basit ve etkili yöntemi, karbonat kullanmaktır. Temizlik yapmak için ilk olarak masanızın veya tezgahınızın üstünü boşaltın. Ardından ılık bir nemli temiz bez yardımıyla yüzeyi silin. Bu sayede yüzey yumuşayacağı için lekenin çıkması rahat kolay olacaktır. Bir kabın içine iki paket karbonat dökün ve suyla güzelce karıştırın. Karışımı yavaş yavaş yüzeye dökün ve yayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ovalayarak tezgahı silmeye başlayın. Lekelerin kolay bir şekilde çıktığını göreceksiniz.

Author admino

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir